Trzęsienie ziemi obiecanej

Marcin Duma, badacz opinii i rynku: PiS patrzy na Polskę, której już nie ma. Jego wyborcy czują się i myślą, jak klasa średnia.

Reklama

Trzęsienie ziemi obiecanej

Trzęsienie ziemi obiecanej

15.11.2021
Czyta się kilka minut
Marcin Duma, badacz opinii i rynku: PiS patrzy na Polskę, której już nie ma. Jego wyborcy czują się i myślą, jak klasa średnia.
Warszawa, październik 2021 r. ADAM CHEŁSTOWSKI / FORUM
M

MICHAŁ OKOŃSKI: Chyba nie jest łatwo analizować sondaże.

MARCIN DUMA: A to czemu?

Po tym, co się wydarzyło w szpitalu w Pszczynie, pomyślałem, że PiS ma poważne kłopoty. Ale kryzys graniczny sprawił, że już nie jestem tego taki pewny.

Z notowaniami obozu rządzącego w ciągu ostatnich tygodni coś faktycznie zaczęło się dziać – stabilny wcześniej poziom poparcia się zmniejszył. Tyle że ten proces zaczął się przed Pszczyną.

Co spowodowało, że część wyborców PiS zmieniła zdanie?

Po pierwsze, mamy kolejną falę covidu. Znaczna część Polaków obawia się nie tyle tego, że zachoruje albo że szpitale będą zapchane – obawia się zamknięcia. Lockdown był naszą narodową traumą. Kiedy na początku 2021 r. badaliśmy nastroje społeczne, okazało się, że dominują złość, wściekłość i poczucie beznadziei. Nazwaliśmy to roboczo „covidową depresją” –...

19759

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Im gorzej dla Polaków i Polski- tym lepiej dla PiS. Każda klęska Polski przekuwana jest w sukces PiSu. Covid jest wielkim przykładem tego, bo pod przykrywką walki z pandemią, PiS zatykał usta Polek i Polaków. Teraz konflikt na granicy z Białorusią będzie podsycany jeszcze parę lat, co umożliwi PiSowi złamać do końca sądy i konstytucję, wprowadzić permanentny stan wyjątkowy, a może wojenny, wyprowadzić Polskę z UE i rządzić na jego mocy bez wyborów. Syndrom Wenezueli mamy coraz bliżej, bo inflacja się rozpędza, a kasy w państwie i w portfelach Polaków będzie coraz mniej. Śmiertelność powodowana prze Covid jest na rękę zarówno ZUSowi, jak i kościołowi. Jednemu ubywa emerytów, więc kasa zostaje. Drugim przybywa kasy z pogrzebów i z mszy za duszyczki. Na usta cisną się słowa pieśni „Boże coś Polskę …, … ojczyznę wolną od szubrawców, racz nam wrócić Panie”. Mam prawie 70 lat. Urodziłem się w PRLu i chyba przyjdzie mi umrzeć w PRL bis (b=p)

Byt kształtuje świadomość - to prawda. Byt, to jednak nie tylko "kasa". Przykład - 21 postulatów. Część z nich jest w dzisiejszych czasach nadal bardzo aktualna.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]