Reklama

Tryumf albo zgon

Tryumf albo zgon

06.03.2005
Czyta się kilka minut
Żądania rozliczenia z przeszłością i ujawnienia prawdy historycznej, jakie pojawiają się w teczkowym rozgardiaszu, mają dotyczyć tajnych agentów i pracowników służb bezpieczeństwa. Kolejność jest taka, jakby tajni agenci byli dla sumienia i pamięci narodu ważniejsi niż esbecy. Wiadomo: tajni agenci zdradzali, esbecy jedynie wykonywali podłe obowiązki.
W

W znakomitym wywiadzie, jakiego udzieliła Annie Matei prof. Krystyna Skarżyńska (“TP" nr 7/05), wypowiedziano wiele słusznych sądów o psychologii pamięci zbiorowej i rozliczeń oraz politycznych jej konsekwencjach. Na koniec prof. Skarżyńska mówi: “To, co się dzieje z teczkami, do poznania natury ludzkiej i złożoności ludzkich motywacji nic nie wnosi. Nie przybliżamy się nawet o krok ani do prawdy psychologicznej, ani do prawdy historycznej". Od tego miejsca chciałbym rozpocząć swoje rozważania.

Po co komu pamięć, a tym bardziej prawda historyczna? Historykom? Oni niechętnie używają sformułowania “prawda historyczna", bo wiedzą, jakie wiążą się z tym problemy metodologiczne. Wielu z nich wątpi, czy prawda historyczna w ogóle istnieje. Dlatego ze zdumieniem słucham wypowiedzi niektórych historyków z IPN (np. Antoniego Dudka), którzy pewni siebie mówią o...

15962

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]