Reklama

Trwanie

Trwanie

22.05.2005
Czyta się kilka minut
Trzymał ręce podniesione do góry.... To był gest Mojżesza, nie Papieża. A jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że cały pontyfikat Jana Pawła II był tak naprawdę naśladowaniem tego jednego gestu. I trwaniem na modlitwie: o miłosierdzie dla świata.
"

"Mojżesz (...) modlił się z ramionami wzniesionymi ku niebu, śledząc przebieg walki, jaką jego lud toczył z Amalekitami. Jak długo Mojżesz trzymał ręce podniesione do góry, Izrael miał przewagę (...). W ten sposób Mojżesz trwał na modlitwie do zachodu słońca, aż Amalekita został pokonany".

(Jan Paweł II, homilia wygłoszona 16 X 1998, por. Wj 17, 8-13)

Takim go zapamiętam: np. jak klęczy w Lourdes (2004) albo trwa w fotelu przed wawelską konfesją św. Stanisława (2002). W tych momentach - to nie ulega dziś dla mnie wątpliwości - rozstrzygały się losy świata. Trwało ,,zmaganie się o zwycięstwo dobra w człowieku i w świecie". Tak jak wtedy, w 1986 r. w Asyżu, kiedy poprosił przedstawicieli wszystkich religii świata o modlitwę w intencji pokoju. Czy wiedział wówczas coś, czego my nie wiedzieliśmy? Czy czegoś się lękał? W swoim testamencie, pod datą...

6729

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]