Trump wygłasza tyrady w sądzie i prowadzi w sondażach

Na rok przed wyborami prezydenckimi w USA Donald Trump prowadzi w większości kluczowych stanów. I to pomimo poważnych problemów prawnych.

10.11.2023

Czyta się kilka minut

Donald Trump przybywa do Sądu Najwyższego stanu Nowy Jork. 24 października 2023 r. / Alex Kent / AFP / EAST NEWS
Donald Trump przybywa do Sądu Najwyższego stanu Nowy Jork. 24 października 2023 r. / Alex Kent / AFP / EAST NEWS

„Proszę kontrolować swojego klienta!” – wypalił sędzia stanu Nowy Jork do adwokata Trumpa. Zeznając w procesie cywilnym dotyczącym oszustw finansowych jego firmy Trump Organization, były prezydent urządził w sądzie wiec polityczny. Unikał odpowiedzi, prawił tyrady i obrażał sędziego oraz prokurator generalną, którą nazwał „politycznym sługusem”. Sąd już we wrześniu uznał, iż firma Trumpa zawyżała wycenę swych nieruchomości, by otrzymywać korzystne pożyczki. Politykowi oraz jego synom Ericowi i Donaldowi Jr. grozi kara w wysokości nawet 250 mln dolarów, zakaz działalności biznesowej w stanie Nowy Jork i rozwiązanie ich deweloperskiego imperium.

Sądowa szarża Trumpa jest próbką tego, co czeka Stany, gdy ruszą jego cztery procesy karne. Jego prawnicy wnioskowali, by zaczynający się w marcu 2024 r. proces w sprawie próby odwrócenia wyniku wyborów prezydenckich był transmitowany. Argumentowali, że należy mu się proces przed kamerą, bo jest ofiarą prześladowania politycznego ze strony prezydenta Bidena.

Mimo prawnych problemów Trump pnie się w sondażach. Według nowego sondażu „New York Times”/Siena College ma średnio 4 proc. przewagi nad Bidenem w pięciu z sześciu stanów, które są kluczowe dla wyniku wyborów prezydenckich. Mowa o Georgii, Nevadzie, Arizonie, Pensylwanii i Michigan, gdzie Biden wygrał w 2020 r. Aż 59 proc. respondentów z tych stanów źle ocenia rządy Bidena (Trumpowi ufają bardziej w kwestiach gospodarczych), a 71 proc. uważa, że 80-letni Biden jest zbyt sędziwy na walkę o reelekcję. Eksperci uważają, że przy takich nastrojach może być trudno uczynić z wyborów w 2024 r. referendum nad Trumpem (gdy taka strategia Partii Demokratycznej zadziałała podczas wyborów do Kongresu w 2022 r., tzw. midterms).

Z drugiej strony partia Bidena odniosła właśnie sukcesy w wyborach w kilku stanach, gdzie obsadzano stanowiska gubernatorów, lokalnych legislatur i urzędów. Pokazały one dużą mobilizację elektoratu, w tym mieszkanek przedmieść, które odwróciły się od polityków republikańskich pragnących zaostrzyć dostęp do aborcji. „Te kobiety wolą chronić swoje ciała, niż walczyć z podwyższaniem podatków” – ocenia Mary Anna Mancuso, republikańska strateg polityczna.

Na razie za wcześnie, by ocenić, jaka kalkulacja zwycięży przy urnach jesienią 2024 r.

Autorka jest dziennikarką „Press”. 

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce amerykańskiej, stała współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”. W latach 2018-2020 była korespondentką w USA, skąd m.in. relacjonowała wybory prezydenckie. Publikowała w magazynie „Press”, Weekend Gazeta.pl, „… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 47/2023

W druku ukazał się pod tytułem: Trump: tyrady w sądzie, prowadzenie w sondażach