Reklama

Trudny paradoks

Trudny paradoks

06.02.2007
Czyta się kilka minut
Znana historia: uganiający się za karierą mężczyzna zaniedbuje rodzinę. W końcu jego żona postanawia odejść, zostawiając go z sześcioletnim synkiem. Mężczyzna, początkowo zagubiony, krok za krokiem zaczyna odkrywać smak tego, co dawno utracił, a może nigdy nie miał: smak prawdziwego ojcostwa. Powoli zaczyna też dostrzegać przyczyny rozpadu małżeństwa. Gdy zaczyna naprawiać swoje życie i gdy los zdaje się już uśmiechać, w drzwiach staje żona i żąda oddania chłopca. "Sprawa Kramerów z kamienicy trafia na wokandę: Ted Kramer zostaje oskarżony o zaniedbania rodzicielskie. Sprawny adwokat żony wyciąga mu przeszłość karierowicza i ojciec, mimo że naraził życie dla ratowania chłopca z wypadku, przegrywa proces. W końcu jednak świadoma miałkiej jakości swojego macierzyństwa Joanna decyduje się wbrew postanowieniu sądowemu oddać małego Billa ojcu.
C

Cienka jest granica oddzielająca błogosławieństwo od przekleństwa, szczęście od nieszczęścia, spełnienie od pustki. Ocieramy się o nią wcale nie wtedy, gdy podejmujemy wielkie wyzwania duchowe, ale gdy zmagamy się z codziennością. Kto wczoraj się śmiał, dzisiaj płacze. Zelżony, wyłączony i wyrzucony, otrzymuje nagrodę za honorowe zachowanie. Ubogiemu już tu na ziemi dostaje się małe królestwo, podczas gdy pyszny musi zadowolić się oglądaniem szczęścia innych, przeżuwając porażkę, której w swoim pomyśle na życie nie przewidział.

Jezusowe błogosławieństwa - niezależnie, czy było ich osiem, czy cztery - stawiają na głowie ludzką logikę i zmuszają do myślenia o naszym losie przy pomocy paradoksu. Trzeba niebywałej ostrożności, by móc je owocnie stosować, bez szkody dla siebie i innych. Zbyt łatwo w języku teologicznym słowo "błogosławieństwo" zastąpiono...

2465

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]