Reklama

Ładowanie...

Troska

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Czyż jestem stróżem brata mego - to chyba pierwsze zapisane zdanie, otwarcie i wprost wyrażające brak troski o los drugiego człowieka. Wypowiedziane zresztą przez zabójcę.
K

Każdy z nas dobrze wie, co to znaczy troszczyć się o kogoś. Chociaż może nie całkiem. Dekonstruowane wzory męskości i kobiecości zawierają zgoła odmienne wzory wyrażania zaangażowania, podejmowania odpowiedzialności i obejmowania opieką drugiego człowieka, ale także i przyjmowania jej. O ile od kobiet oczekiwano uczuciowego otulania, a one mogły bez ujmy dla siebie opiekę przyjmować, z mężczyznami sprawa wyglądała nieco bardziej skomplikowanie. Student, z którym o tym rozmawiałem, powiedział, że najłatwiej mu sobie wyobrazić siebie okładającego kijem kogoś, kto wyrządza krzywdę bliskiej mu osobie. A najlepiej to nie mieć bliskich osób i nie troskać się o ich spokój, wtedy też nie trzeba się obawiać, że osoba, której się zaufa, skrzywdzi. Jakby w jego wewnętrznym świecie nie było miejsca na bliskość bezpieczną i nieprzynoszącą ujmy męskości.

Żeby się o kogoś...

3661

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]