Reklama

Troska

Troska

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Czyż jestem stróżem brata mego - to chyba pierwsze zapisane zdanie, otwarcie i wprost wyrażające brak troski o los drugiego człowieka. Wypowiedziane zresztą przez zabójcę.
K

Każdy z nas dobrze wie, co to znaczy troszczyć się o kogoś. Chociaż może nie całkiem. Dekonstruowane wzory męskości i kobiecości zawierają zgoła odmienne wzory wyrażania zaangażowania, podejmowania odpowiedzialności i obejmowania opieką drugiego człowieka, ale także i przyjmowania jej. O ile od kobiet oczekiwano uczuciowego otulania, a one mogły bez ujmy dla siebie opiekę przyjmować, z mężczyznami sprawa wyglądała nieco bardziej skomplikowanie. Student, z którym o tym rozmawiałem, powiedział, że najłatwiej mu sobie wyobrazić siebie okładającego kijem kogoś, kto wyrządza krzywdę bliskiej mu osobie. A najlepiej to nie mieć bliskich osób i nie troskać się o ich spokój, wtedy też nie trzeba się obawiać, że osoba, której się zaufa, skrzywdzi. Jakby w jego wewnętrznym świecie nie było miejsca na bliskość bezpieczną i nieprzynoszącą ujmy męskości.

Żeby się o kogoś...

3661

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]