Reklama

Troska

Troska

01.01.2006
Czyta się kilka minut
Czyż jestem stróżem brata mego - to chyba pierwsze zapisane zdanie, otwarcie i wprost wyrażające brak troski o los drugiego człowieka. Wypowiedziane zresztą przez zabójcę.
K

Każdy z nas dobrze wie, co to znaczy troszczyć się o kogoś. Chociaż może nie całkiem. Dekonstruowane wzory męskości i kobiecości zawierają zgoła odmienne wzory wyrażania zaangażowania, podejmowania odpowiedzialności i obejmowania opieką drugiego człowieka, ale także i przyjmowania jej. O ile od kobiet oczekiwano uczuciowego otulania, a one mogły bez ujmy dla siebie opiekę przyjmować, z mężczyznami sprawa wyglądała nieco bardziej skomplikowanie. Student, z którym o tym rozmawiałem, powiedział, że najłatwiej mu sobie wyobrazić siebie okładającego kijem kogoś, kto wyrządza krzywdę bliskiej mu osobie. A najlepiej to nie mieć bliskich osób i nie troskać się o ich spokój, wtedy też nie trzeba się obawiać, że osoba, której się zaufa, skrzywdzi. Jakby w jego wewnętrznym świecie nie było miejsca na bliskość bezpieczną i nieprzynoszącą ujmy męskości.

Żeby się o kogoś...

3661

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]