Reklama

Transatlantyckie wyobcowanie

Transatlantyckie wyobcowanie

17.05.2015
Czyta się kilka minut
Afera szpiegowska, w której główną rolę odgrywają wywiady amerykański i niemiecki, coraz poważniej obciąża relacje Berlin–Waszyngton.

„Szpiegostwo wśród przyjaciół – to rzecz absolutnie niedopuszczalna!”. Tym zdaniem, które w międzyczasie stało się niemal legendarne, Angela Merkel wyraziła swe oburzenie, gdy latem 2013 r. dowiedziała się, że podczas szeroko zakrojonej akcji szpiegowskiej amerykański wywiad elektroniczny NSA podsłuchiwał na terenie Niemiec także jej własny telefon komórkowy.

Szpiegowskie aktywności NSA ujawnił Edward Snowden, zbiegły do Moskwy były pracownik agencji. Dane, które ukradł i wywiózł z kraju, i które następnie stopniowo przekazywał mediom, zawierały niezliczone dowody działań NSA wobec krajów sojuszniczych, również Niemiec. Szpiegowano nie tylko urzędy państwowe, lecz także banki czy koncerny. Konsekwencją tych rewelacji były coraz poważniejsze niesnaski dyplomatyczne na linii Berlin–Waszyngton; w Bundestagu powstała specjalna komisja parlamentarna, zwana „komisją ds. NSA”.

...
3984

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]