Reklama

Toast

02.10.2016
Czyta się kilka minut
Odrapane fasady kamienic. Bramy. Kościoły. Kawiarnie. Wypłowiałe malowidła na ścianach. Lwów jest idealny do włóczykijostwa.
M

Można godzinami, swobodnie puszczając myśli, iść bez celu, dla samej tylko niespodzianki, dokąd się zawędruje – nogami i głową.

Przemierzasz ulice generała Czuprynki czy Iwana Gonty. Kroki dźwięczą pusto, odbijają się od czerwonych dachów, jak krzyki niewinnych. Suniesz po Akademika Sacharowa albo po Wasyla Stusa, a tam powietrze i trawa pachną więzienną pryczą. Na Szewczenki i Słowackiego drobny deszcz bije o parapety hajdamackim rytmem. Ustaje. Księżyc odbija się w zastygniętych kroplach. I cała ulica zapada w srebrny sen.

Tego wieczora chodziłem jak zwykle. Nie udawało się jednak z myślami. Za nic nie chciały się zerwać z nudnej smyczy codziennych obowiązków, żeby uciec w rejony dalekiej nieoczywistości.

Akurat byłem w mieście w celach rocznicowo-reprezentacyjnych. Katedra dziennikarstwa Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego (UKU) obchodziła pięciolecie....

4424

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]