Reklama

Toast

Toast

02.10.2016
Czyta się kilka minut
Odrapane fasady kamienic. Bramy. Kościoły. Kawiarnie. Wypłowiałe malowidła na ścianach. Lwów jest idealny do włóczykijostwa.
M

Można godzinami, swobodnie puszczając myśli, iść bez celu, dla samej tylko niespodzianki, dokąd się zawędruje – nogami i głową.

Przemierzasz ulice generała Czuprynki czy Iwana Gonty. Kroki dźwięczą pusto, odbijają się od czerwonych dachów, jak krzyki niewinnych. Suniesz po Akademika Sacharowa albo po Wasyla Stusa, a tam powietrze i trawa pachną więzienną pryczą. Na Szewczenki i Słowackiego drobny deszcz bije o parapety hajdamackim rytmem. Ustaje. Księżyc odbija się w zastygniętych kroplach. I cała ulica zapada w srebrny sen.

Tego wieczora chodziłem jak zwykle. Nie udawało się jednak z myślami. Za nic nie chciały się zerwać z nudnej smyczy codziennych obowiązków, żeby uciec w rejony dalekiej nieoczywistości.

Akurat byłem w mieście w celach rocznicowo-reprezentacyjnych. Katedra dziennikarstwa Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego (UKU) obchodziła pięciolecie....

4424

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

...takze mozolnej, konsekwentnej pracy. Czy jest jakieś dobro ofiary Majdanu? Na pewno jest. Chocby i to, że wyszło na jaw, jakim mirażem jest Europa Dobrobytu od Atlantyku po Morze Czarne budowana na...no właśnie-na czym? Na indywidualizmie i egoistycznej samorealizacji? Na wysokiej technologii pozbawionej sensownego zastosowania? A jednak Europę coś spaja-właśnie Ofiara w wymiarze metafizycznym,a czego obrazem (ikoną) jest Jezus Chrystus Syn Boży Odkupiciel. Miliony Ukraińców opuszczają swój kraj uciekajac przd wojną, lub w poszukiwaniu pracy i jakiś perspektyw na przyszłość. Sa i w Polsce, co jest o tyle dobre, że jesteśmy najbliżej i kontakt z tymi co pozostali w ojczyźnie, jest łatwiejszy. Tymczasem ruch migracyjny jako ruch misjonarski, winien się dokonywać w drugą stronę. Ta zasada schodzenia do dołu ludzkich potrzeb, dotyczy także i Bliskiego Wschodu i Afryki i południowej Azji. I nie chodzi tu o kolonialną turystykę, tylko właśnie o misję.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]