Reklama

Toast

Toast

02.10.2016
Czyta się kilka minut
Odrapane fasady kamienic. Bramy. Kościoły. Kawiarnie. Wypłowiałe malowidła na ścianach. Lwów jest idealny do włóczykijostwa.
M

Można godzinami, swobodnie puszczając myśli, iść bez celu, dla samej tylko niespodzianki, dokąd się zawędruje – nogami i głową.

Przemierzasz ulice generała Czuprynki czy Iwana Gonty. Kroki dźwięczą pusto, odbijają się od czerwonych dachów, jak krzyki niewinnych. Suniesz po Akademika Sacharowa albo po Wasyla Stusa, a tam powietrze i trawa pachną więzienną pryczą. Na Szewczenki i Słowackiego drobny deszcz bije o parapety hajdamackim rytmem. Ustaje. Księżyc odbija się w zastygniętych kroplach. I cała ulica zapada w srebrny sen.

Tego wieczora chodziłem jak zwykle. Nie udawało się jednak z myślami. Za nic nie chciały się zerwać z nudnej smyczy codziennych obowiązków, żeby uciec w rejony dalekiej nieoczywistości.

Akurat byłem w mieście w celach rocznicowo-reprezentacyjnych. Katedra dziennikarstwa Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego (UKU) obchodziła pięciolecie....

4424

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]