Reklama

Tęsknota za świeżym

Tęsknota za świeżym

25.04.2016
Czyta się kilka minut
Ludzie już wariują. Opowiadają sobie w kolejkach, co posiali, gdzie, kiedy i co im wzejdzie, a we wspomnieniach smaku pomidorów cofają się nie do zeszłego lata, ale z tego marzycielskiego rozpędu jadą aż do dzieciństwa.
Fot. Heidi Coppock-Beard / GETTY IMAGES
P

Pięćset. Musi być w tej liczbie jakaś szczególna symboliczna siła rażenia, że ją sobie upodobali dobrodzieje znękanej ludzkości. Być może dlatego, że tysiąc to brzmi jednak zbyt bajkowo, stówka ma w sobie coś pogardliwego, a kwota 666 zdradzałaby zawczasu, kto tak naprawdę uwija się za krzywym kramem z politycznymi paciorkami.

Pięćset, tyle że nie złotych, a euro, i nie co miesiąc, lecz jednorazowo, dostanie w tym roku na specjalnej karcie płatniczej każdy włoski osiemnastolatek, żeby wydać, wedle swojego upodobania, na potrzeby kulturalne. Książki, płyty, bilety na spektakle, seanse, wystawy i koncerty (ale tylko te w realu, a nie oglądane przez internet). „Na każde euro wydane na bezpieczeństwo wydamy jedno na sztukę i kulturę” – obiecywał premier Matteo Renzi po ostatnich zamachach w Paryżu. Do funduszy na walkę z terroryzmem dosypano w budżecie miliard, drugi zaś miliard...

5813

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]