Reklama

Lubieżne zioło rukoli

Lubieżne zioło rukoli

27.01.2014
Czyta się kilka minut
W nienapisanej historii skoku Polaków ku światowemu życiu poszczególne rozdziały powinny brać tytuły od potraw, składników i stylów kulinarnych. Warszawski spór o wyższości rukoli nad rzeżuchą to przykład najświeższy.
Fot. Achim Sass / CORBIS
M

Mieszkańcy osiedla powstającego na opłotkach warszawskiego Wilanowa nie chcieli mieć w adresie ulicy Rzeżuchowej i poprosili o zmianę tej nazwy na ulicę Rukoli. Chociaż ta okolica to na razie bezkształtny ugór, nie zasługujący nawet na miano ścierniska z piosenki Golców, niebawem zajęcze nory ustąpią miejsca nowemu legowisku leminga.
Spór o nazewniczą zieleninę wypełnia stereotyp stołecznej nowej klasy średniej tak doskonale, że aż trudno w to uwierzyć, ale wszystko stoi jak byk w protokole Rady Warszawy: swojskiej rzeżuchy broniła radna PiS, a że z rukolą „będzie bardziej nowocześnie”, zapewniał działacz SLD; przedstawiciele Twojego Ruchu milczeli, zapewne dlatego, że nie obchodzą ich sałatki, a tylko ziele przyjmowane drogą wziewną.
Toponomastyka to w Warszawie dziedzina pełna okrutnych kpin z rozumu i przyzwoitości – proszę choćby sprawdzić w internecie, jak wygląda...

5104

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]