Reklama

Teczki i bakterie

Teczki i bakterie

03.07.2006
Czyta się kilka minut
Celem uczonych jest poznawanie prawdy o świecie. Bezinteresowne. Celem dziennikarzy jest pilnowanie, by światem relacji międzyludzkich nie owładnęło kłamstwo (Amerykanie nazywają to drugie służbą watch doga, po polsku mówimy o kontroli władzy - z perspektywy obywateli i w ich interesie). Jedni i drudzy uważają prawdę za najwyższą wartość. Czy więc propozycja, by media nałożyły sobie moratorium na publiczne ogłaszanie nazwisk osób podejrzewanych o współpracę ze służbami specjalnymi PRL to moral fiction?.
N

Na początku lat 70. środowiska naukowe na świecie przeżyły szok. Oto jedenastu wybitnych biologów, wśród nich nobliści, ogłosiło apel o moratorium na badania z użyciem bakterii esherichia coli, stanowiącej dobry i popularny materiał do eksperymentów genetycznych. Ta pospolita bakteria żyje w przewodzie pokarmowym człowieka i w pewnych warunkach wywołuje zapalenie jelit colitis. Uczeni kierowali się obawą przed niemożliwymi do przewidzenia następstwami ewentualnego wydostania się zmutowanego drobnoustroju z laboratorium i rozmnażania w środowisku naturalnym. Kierowali apel do kolegów dobrej woli, zdając sobie sprawę, że producenci broni bakteriologicznej i tak go nie posłuchają.

Odezwały się wtedy głosy o kładzeniu tamy poznaniu, które jest obowiązkiem uczonych, jednakże wiele placówek przyjęło moratorium. Po pół roku zdjęto je, bo udało się wyhodować taki...

6060

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]