Reklama

Ładowanie...

Teczki i bakterie

03.07.2006
Czyta się kilka minut
Celem uczonych jest poznawanie prawdy o świecie. Bezinteresowne. Celem dziennikarzy jest pilnowanie, by światem relacji międzyludzkich nie owładnęło kłamstwo (Amerykanie nazywają to drugie służbą watch doga, po polsku mówimy o kontroli władzy - z perspektywy obywateli i w ich interesie). Jedni i drudzy uważają prawdę za najwyższą wartość. Czy więc propozycja, by media nałożyły sobie moratorium na publiczne ogłaszanie nazwisk osób podejrzewanych o współpracę ze służbami specjalnymi PRL to moral fiction?.
N

Na początku lat 70. środowiska naukowe na świecie przeżyły szok. Oto jedenastu wybitnych biologów, wśród nich nobliści, ogłosiło apel o moratorium na badania z użyciem bakterii esherichia coli, stanowiącej dobry i popularny materiał do eksperymentów genetycznych. Ta pospolita bakteria żyje w przewodzie pokarmowym człowieka i w pewnych warunkach wywołuje zapalenie jelit colitis. Uczeni kierowali się obawą przed niemożliwymi do przewidzenia następstwami ewentualnego wydostania się zmutowanego drobnoustroju z laboratorium i rozmnażania w środowisku naturalnym. Kierowali apel do kolegów dobrej woli, zdając sobie sprawę, że producenci broni bakteriologicznej i tak go nie posłuchają.

Odezwały się wtedy głosy o kładzeniu tamy poznaniu, które jest obowiązkiem uczonych, jednakże wiele placówek przyjęło moratorium. Po pół roku zdjęto je, bo udało się wyhodować taki...

6060

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]