Reklama

Ładowanie...

Te dwa krótkie słowa

26.02.2007
Czyta się kilka minut
"Do głosu doszła formacja, która ma serdecznie dosyć niepotrzebnego rozmydlania spraw i gorąco wierzy, że można mówić o rzeczywistości biblijnym »tak-tak, nie-nie« (…) Cieniowanie rzeczywistości nie zawsze ma sens. Są ludzie po prostu dobrzy i po prostu źli". Tak z nieukrywaną fascynacją streszczają swoje poglądy bohaterowie niedawnego artykułu Michała Olszewskiego w "Tygodniku Powszechnym" ( , "TP" nr 6/07). Mam pytanie: czy aby sam autor w dużej mierze nie podziela tego sposobu osądzania przeszłości, uosobionej w naczelnym "Gazety" i jej zawartości? "Letniość jest zdecydowanie passé. Letniość kojarzy się ze wszystkim, co najgorsze" - wykłada Olszewski już chyba we własnym imieniu. I ilustruje przykładami "letniości": kompromisowość Mazowieckiego, wybaczanie wrogom przez Michnika.
M

Myślałam, że artykuł Olszewskiego doczeka się w "Tygodniku" polemiki. Nic nie zdaje się jednak na to wskazywać, a ja sama z tzw. względów obiektywnych jeszcze ciągle pozostaję poza sferą redagowania pisma. Więc na razie tylko tyle, na ile mnie stać: kilka zdań o biblijnym "tak-tak, nie-nie", z równym zapałem cytowanym od pewnego czasu jako klucz do osądzania naszego wczoraj, jak również biblijne "poznacie prawdę i ona was wyzwoli" w odniesieniu do archiwów służb specjalnych PRL, czyli do ipeenowskich zasobów. Faktycznie, każde z tych słów wręcz uwodzi obietnicą - ba, gwarancją - całkowitego i ostatecznego uporządkowania wszystkiego: ludzi, ich losów, ich decyzji i tych decyzji następstw, łącznie z wydarzeni ami od woli i wyboru tych osądzanych całkowicie niezależnymi. Byle wybrać odpowiednie przykłady, a wszystko będzie się zgadzało, jak w zakończonej układance. "Komunizm...

3131

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]