Reklama

Te dwa krótkie słowa

Te dwa krótkie słowa

26.02.2007
Czyta się kilka minut
"Do głosu doszła formacja, która ma serdecznie dosyć niepotrzebnego rozmydlania spraw i gorąco wierzy, że można mówić o rzeczywistości biblijnym »tak-tak, nie-nie« (…) Cieniowanie rzeczywistości nie zawsze ma sens. Są ludzie po prostu dobrzy i po prostu źli". Tak z nieukrywaną fascynacją streszczają swoje poglądy bohaterowie niedawnego artykułu Michała Olszewskiego w "Tygodniku Powszechnym" ( , "TP" nr 6/07). Mam pytanie: czy aby sam autor w dużej mierze nie podziela tego sposobu osądzania przeszłości, uosobionej w naczelnym "Gazety" i jej zawartości? "Letniość jest zdecydowanie passé. Letniość kojarzy się ze wszystkim, co najgorsze" - wykłada Olszewski już chyba we własnym imieniu. I ilustruje przykładami "letniości": kompromisowość Mazowieckiego, wybaczanie wrogom przez Michnika.
M

Myślałam, że artykuł Olszewskiego doczeka się w "Tygodniku" polemiki. Nic nie zdaje się jednak na to wskazywać, a ja sama z tzw. względów obiektywnych jeszcze ciągle pozostaję poza sferą redagowania pisma. Więc na razie tylko tyle, na ile mnie stać: kilka zdań o biblijnym "tak-tak, nie-nie", z równym zapałem cytowanym od pewnego czasu jako klucz do osądzania naszego wczoraj, jak również biblijne "poznacie prawdę i ona was wyzwoli" w odniesieniu do archiwów służb specjalnych PRL, czyli do ipeenowskich zasobów. Faktycznie, każde z tych słów wręcz uwodzi obietnicą - ba, gwarancją - całkowitego i ostatecznego uporządkowania wszystkiego: ludzi, ich losów, ich decyzji i tych decyzji następstw, łącznie z wydarzeni ami od woli i wyboru tych osądzanych całkowicie niezależnymi. Byle wybrać odpowiednie przykłady, a wszystko będzie się zgadzało, jak w zakończonej układance. "Komunizm...

3131

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]