Reklama

Ładowanie...

Tancerze

14.06.2015
Czyta się kilka minut
Fragment obrazu Matisse’a umieszczony na okładce stanowi trafną ilustrację zawartości książki; to istotnie taniec, tyle że jako figura wiecznego sporu, niekończącego się starcia idei.
K

Konfrontacja dwóch świetnych pisarzy i skrajnie odmiennych indywidualności zaczyna się od tekstu Gombrowicza „Przeciw poetom”, opublikowanego w 1951 r. na łamach „Kultury”. Miłosz odpowiada na prowokacyjny atak, widząc w nim w istocie „protest przeciwko wymokłemu i obłemu światu, w którym żadna myśl, żadne uczucie nie są ostre i śmiałe, gdzie wszystko rozpływa się w nieokreślonych gestach i grach, gdzie nie ma o czym mówić”. Gombrowicz „w osłupieniu” i z uznaniem przyjmuje „wyznanie poety, który z najzimniejszą krwią i z dziwną swobodą ducha pochwalił nóż we własną pierś wymierzony”. „Ten poeta – pisze dalej – usiłuje wydobyć się z poety po to, aby ruszyć z miejsca poezję – podobnie jak niżej podpisany usiłował w »Trans-Atlantyku« wydobyć was i siebie z Narodu, abyśmy mogli ruszyć z miejsca Naród”.
Jest więc wzajemny szacunek i powinowactwo w odwadze formułowania swojego...

2827

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]