Reklama

Tancerze

Tancerze

14.06.2015
Czyta się kilka minut
Fragment obrazu Matisse’a umieszczony na okładce stanowi trafną ilustrację zawartości książki; to istotnie taniec, tyle że jako figura wiecznego sporu, niekończącego się starcia idei.
K

Konfrontacja dwóch świetnych pisarzy i skrajnie odmiennych indywidualności zaczyna się od tekstu Gombrowicza „Przeciw poetom”, opublikowanego w 1951 r. na łamach „Kultury”. Miłosz odpowiada na prowokacyjny atak, widząc w nim w istocie „protest przeciwko wymokłemu i obłemu światu, w którym żadna myśl, żadne uczucie nie są ostre i śmiałe, gdzie wszystko rozpływa się w nieokreślonych gestach i grach, gdzie nie ma o czym mówić”. Gombrowicz „w osłupieniu” i z uznaniem przyjmuje „wyznanie poety, który z najzimniejszą krwią i z dziwną swobodą ducha pochwalił nóż we własną pierś wymierzony”. „Ten poeta – pisze dalej – usiłuje wydobyć się z poety po to, aby ruszyć z miejsca poezję – podobnie jak niżej podpisany usiłował w »Trans-Atlantyku« wydobyć was i siebie z Narodu, abyśmy mogli ruszyć z miejsca Naród”.
Jest więc wzajemny szacunek i powinowactwo w odwadze formułowania swojego...

2827

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]