Reklama

Tamten Lwów

Tamten Lwów

25.10.2011
Czyta się kilka minut
Pewnego dnia, gdy mama gotowała kluski, babcia udawała, że śpi, Józek plątał się po mieszkaniu, a dziadek z ojcem siedzieli w pokoju - ja stałem w oknie i patrzyłem; było pusto.
N

Nagle od ulicy Legionów usłyszałem rytmiczny stukot, jakby bito w bębny. (...) Po chwili wyłoniła się kolumna wojskowa. Szli w równych szeregach, z równym stukotem żołnierskich butów, w hełmach, z karabinami na plecach, jak malowani. Wyglądali tak pięknie, że znieruchomiałem. (...) Moje wszystkie ołowiane armie nie miały żadnych szans przy tym wojsku" - tak wejście Niemców do Lwowa w 1941 r. opisuje Leszek Allerhand w książce "Zapiski z tamtego świata. Zagłada we Lwowie w dzienniku profesora i wspomnieniach jego wnuka".

Leszek jest tym wnukiem, a profesorem był Maurycy Allerhand. Jego notatki, odnalezione niespodziewane w latach 90., stały się impulsem dla powstania książki. Pisane drobnym, niemal nieczytelnym pismem oddają grozę, jaką czuł wykładowca uniwersytecki, prawnik cieszący się szacunkiem otoczenia, w zderzeniu z tymi pięknymi i bezlitosnymi Niemcami...

1925

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]