Reklama

Ładowanie...

Tak ciepłego stycznia dotąd nie było

Tak ciepłego stycznia dotąd nie było

22.02.2016
Czyta się kilka minut
Co więcej, jak informują NASA i amerykańska Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery (NOAA), żaden miesiąc w historii prowadzonych od 1880 r. pomiarów nie odbiegał od swojej średniej temperatury tak dalece.
Fot. NASA / GISS
T

Temperatura wzrosła najbardziej w Arktyce: aż o cztery stopnie. Pokrywa lodowa jest o milion kilometrów kwadratowych mniejsza w porównaniu z 30-letnią średnią dla tej pory roku (to ponad trzy razy więcej niż powierzchnia Polski). Styczeń był dziewiątym z rzędu najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów i wszystko wskazuje, że 2016 r. będzie cieplejszy od rekordowego roku 2015. Jesteśmy w szczycie wyjątkowo silnego efektu El Niño wpływającego na globalne temperatury. Ale, zdaniem badaczy, główną przyczyną anomalii jest rekordowa zawartość w atmosferze CO2. Gdy politycy spierają się o jego emisję, Ziemia nieubłaganie się ogrzewa. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]