Reklama

Tak, ale...

Tak, ale...

23.10.2005
Czyta się kilka minut
Decyzja, aby zostać lub opuścić zakon, jest decyzją albo-albo; motywy i racje, jakie ją uzasadniają, rzadko kiedy są tak jednoznaczne. Jezuici opuszczają zakon z różnych powodów. Najczęściej w wyniku trudności z celibatem i samotnością, są jednak i tacy, którzy decydują się na odejście z powodów ideologicznych, w których główną rolę grają przekonania i wolność sumienia.
T

Takie rzeczy mają miejsce nie tylko wśród jezuitów. Czynniki takie jak osobowość, życiowe doświadczenia, perspektywa teologiczna, płeć, kultura, modele przewodzenia w Kościele, zdolności komunikacyjne oraz wzorce rozwiązywania sytuacji konfliktowych wpływają na to, jak się przechodzi i wychodzi z takich kryzysów. Nie można jednak teraz machnąć ręką i powiedzieć “to się zdarza", “poczekajmy aż sprawa ucichnie" albo “Obirek się pogubił". Takie tłumaczenie mi nie wystarcza.

Nie jest moim zamiarem ocena decyzji Staszka, wystarczy, iż powiem, że inaczej ją sobie wyobrażałem i dalej odczuwam w sobie opór przed jej pełną akceptacją. Żałuję, że nie udało się wypracować lepszego rozwiązania dla zaistniałego kryzysu instytucjonalnego. Inna sprawa to kwestia, czy nie mamy tu do czynienia z kryzysem sięgającym samoidentyfikacji chrześcijańskiej, ale tę można rozumieć nie...

3314

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]