Reklama

Szkolna pułapka

Szkolna pułapka

17.07.2006
Czyta się kilka minut
ANNA MATEJA: - Niezależnie od projektu "maturalnej amnestii" ministra Giertycha: czy kierując się pierwszymi wynikami można powiedzieć, że tylko 21 proc. maturzystów nie zdało?
J

JAN JERSCHINA: - Można, bo przez maturę, jak przez każdy egzamin, ktoś zawsze nie przejdzie - przede wszystkim ci najsłabsi, którzy nie radzą sobie z wymogami. Gdyby ich było 5-10 proc., nie byłoby najgorzej. My mamy znacząco więcej, ale maturę zdawała przecież nie tylko młodzież z liceów ogólnokształcących, także absolwenci techników i liceów profilowanych (szkół średnich z zawodowym kierunkiem nauczania). Są szkoły, w których nawet 30-35 proc. przystępujących do matury nie otrzymało świadectwa!

Jeśli chcemy lepszych wyników, zlikwidujmy szkoły, które, o czym przekonaliśmy się już rok temu, do matury przygotować nie potrafią. Uczniowie, którzy zamierzają zdobyć świadectwo dojrzałości, muszą uczyć się na takim poziomie, jaki obowiązuje w liceum ogólnokształcącym.

- Ale jak przesunąć ucznia zawodówki do LO?

- Po...

9728

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]