Reklama

Szklanka mleka

Szklanka mleka

28.07.2009
Czyta się kilka minut
To drobna pozycja w zmienionym ostatnio budżecie. Ale tak symboliczna i tak idealnie przyswajalna dla wyobraźni, że można się nią posłużyć w każdej awanturze politycznej. I tak właśnie się działo ostatnio, a gdy jesienią Sejm wróci do pracy, wszystko ożyje na nowo. Pozycja pod tytułem "szklanka mleka dla ucznia" pozostała w budżecie, ale wydamy na nią mniej pieniędzy. To znaczy, że i tak wydamy dziesiątki i dziesiątki milionów, bo w skali kraju będzie to się prezentowało okazale, choć na samym dole do kogoś już taka pomoc nie dotrze. Więc nic dziwnego, że są protesty. Czyż można inaczej zareagować na ujęcie dzieciom pomocy?
A

Ale tak się składa, że ostatnio tę samą kwestię poznałam w wymiarze zupełnie małym - w długiej rozmowie z osobą od lat już pracującą na Śląsku, ale pochodzącą z jednej ze znanych miejscowości Podhala, dalej związaną z tym miejscem i wciąż tam powracającą. To kiedyś była kwitnąca wieś, urodzajna i piękna, jeździło się tam na wakacje rodzinne. Teraz słyszę: tam się już nic nie opłaca. Zboże za tanie, trzoda chlewna za tania, mleka spółdzielnia nie chce. Więc ziemia leży odłogiem coraz bardziej rozległym, łąk się nie kosi, krów się nie hoduje, świnie co najwyżej dla siebie. Turyści też wolą inne wojaże niż na wioskę podhalańską. Z czego więc żyją ludzie, pytam. No, przecie z rent i emerytur, w każdej rodzinie ktoś dostaje. I jeszcze unijne dopłaty z hektara. Czyli żywa gotówka nie za pracę, nie za jej plony, lecz jako sposób na życie.

W tej wsi na pewno jest...

1948

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]