Reklama

Ładowanie...

Szczątki rakiety w lesie pod Bydgoszczą. Co już wiemy?

04.05.2023
Czyta się kilka minut
Każda kolejna informacja w tej sprawie każe stawiać wojsku i rządowi nowe pytania. Przede wszystkim: czy polska obrona powietrzna nie poradziła sobie z obiektem, który mógł przenosić ładunek jądrowy?
Poszukiwania resztek tajemniczego obiektu wojskowego w lesie pod Bydgoszczą, 27 kwietnia 2023 r. / fot. Tomasz Czachorowski/Polska Press/East News
W

W sprawie tajemniczego obiektu, którego szczątki przypadkowo odnaleziono 22 kwietnia w lesie koło Bydgoszczy, ani rząd, ani wojsko nie wydały jeszcze oficjalnego komunikatu. W gruncie rzeczy możemy go nigdy nie dostać. Wojna za wschodnią granicą Polski sprawiła, że zarówno władze, jak i służby mundurowe chętniej niż wcześniej zasłaniają się tajemnicą operacyjną, każąc obywatelom zaufać ich kompetencjom oraz ocenie sytuacji. Trudno mieć o to pretensje w każdym przypadku, ale akurat informacje na temat znaleziska w lesie koło wsi Zamość każą raczej stawiać wojsku i rządowi kolejne pytania. Włącznie z tym, czy możliwe jest, że polska obrona powietrzna okazała się bezsilna wobec obiektu, który mógł przenosić ładunek jądrowy. Spróbujmy więc uporządkować to, co wiemy, i wyciągnąć z tego wnioski.

Co spadło?

Nie potwierdziły się początkowe przypuszczenia (a raczej sugestie ze...

6202

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]