Reklama

Szatańskie korelacje

Szatańskie korelacje

04.11.2019
Czyta się kilka minut
Moralny witalizm, czyli wiara w nadprzyrodzone siły odpowiedzialne za zło, może być… zdrowa.
T

Takie wnioski przedstawił międzynarodowy zespół badaczy (m.in. Michał Bilewicz z Uniwersytetu Warszawskiego) w artykule opublikowanym w „Proc. R. Soc. B.”.

Zanim rozwinęła się nowoczesna medycyna, patogeny stanowiły stałe śmiertelne zagrożenie dla ludzkości. W odpowiedzi na nie ludzie, poza biologicznym systemem odpornościowym, rozwinęli także zestaw praktyk i przekonań sprzyjających (zupełnie nieświadomie) unikaniu zakażeniom. Były one często wzmacniane przez religie, traktujące pewne potrawy czy ryzykowne zachowania jako „nieczyste” i grzeszne.

Autorzy publikacji przeprowadzili kilka analiz statystycznych, które wykazały powiązanie między poziomem występowania na danym terenie patogenów rozmaitych chorób a stopniem akceptacji moralnego witalizmu, za którego wskaźniki uznano m.in. wiarę w istnienie wiedźm, w „złe oko” i diabła. Ponieważ moralny witalizm promuje ostrożność w kontaktach z innymi, „podejrzanymi” ludźmi i wstrzemięźliwość w zachowaniu, sprzyja unikaniu zakażenia patogenami i może być postrzegany w kategoriach adaptacji. ©℗

O szerszym kontekście badań z nurtu „ekologii religii” piszą również w dziale Nauka Szymon Drobniak i Tomasz Kowalczyk.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]