Reklama

Ładowanie...

Szabat liberałów

16.09.2008
Czyta się kilka minut
Powiedział do nich: "Co wolno w szabat?... Życie uratować czy zabić?". Lecz oni milczeli. Wtedy... zasmucony z powodu zatwardziałości ich serc, rzekł do człowieka: "Wyciągnij rękę". Wyciągnął i ręka jego stała się znów zdrowa. Mk 3, 4n
o

okruchy słowa

Tamto milczenie było wypełnione złowrogą agresją. Nie chcieli tego powiedzieć Jezusowi wprost, wiedzieli jednak dobrze, że jest liberałem, który nie uszanuje żadnej wartości religijnej, nawet świętego prawa szabatu. Czegóż więcej można było się zresztą spodziewać po kimś, kto pochodził z Galilei. Już św. Mateusz powtarzał za Izajaszem godną uwagi ocenę mieszkańców tamtego regionu, pisząc o "Galilei pogan" (Mt 4, 15). Nie potrzeba zresztą cytatów, bo dobrze wiadomo, że chorych dałoby się przecież uzdrawiać we wszystkie pozostałe dni oprócz szabatu.

Od podobnych ocen łatwe już było przejście do wniosku, że liberała z Galilei trzeba zgładzić (Mk 3, 6). Trzeba zgładzić, aby bronić wiary, żeby nie szerzyła się zgubna zaraza niosąca pogański styl myślenia, w którym nie widać odrobiny szacunku ani dla zasad, ani nawet dla filakterii....

1932

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]