Synod to nie parlament

W Watykanie rozpoczęły się obrady Synodu o rodzinie.

06.10.2015

Czyta się kilka minut

Rozpoczęcie obrad Synodu o rodzinie. Fot: AP/FOTOLINK/EastNews /
Rozpoczęcie obrad Synodu o rodzinie. Fot: AP/FOTOLINK/EastNews /

Do Watykanu pojechali przedstawiciele światowych episkopatów, duchowni i rodziny – by obradować o współczesnej rodzinie. Papież Franciszek zapewnia, że „Synod nie jest konferencją lub miejscem zebrań, nie jest parlamentem lub senatem, gdzie wypracowuje się uzgodnienia. Synod jest natomiast wyrazem życia Kościoła, to znaczy Kościoła podążającego razem, aby odczytać rzeczywistość oczyma wiary i z sercem Boga. Jest to Kościół, stawiający sobie pytanie o swoją wierność względem depozytu wiary, który nie jest dla niego muzeum, którego trzeba strzec lub ocalić, ale żywym źródłem, z którego Kościół czerpie, aby ugasić pragnienie życia i rzucić światło na depozyt życia”.

W podobnym tonie, na początku Synodu wypowiada się jeden z polskich delegatów, przewodniczący Polskiego Episkopatu, abp Stanisław Gądecki. – Ewangelia nie polega na tym, żeby dostosowywać się do świata, lecz świat podnosić do góry – powiedział w Rzymie polskim dziennikarzom abp Stanisław Gądecki.

Pierwsze robocze obrady XIV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów dotyczyły „powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym”.

Z relacji jednego z trzech polskich delegatów – abp Henryka Hosera – wynika, że w większości wypowiedzi ojców synodalnych przeważał apel o rehabilitację i wzmocnienie duszpasterstwa rodzin, które powinno odpowiedzieć na ich sytuację w sposób inteligentny i adekwatny. Podkreślano konieczność nie odstępowania od prawdy teologicznej o małżeństwie odwołując się przede wszystkim do nauczania Jezusa Chrystusa, Starego Testamentu a nawet religii naturalnych.

Jak zaznaczał w rozmowie z dziennikarzami abp Hoser, niektórzy występujący podczas sesji, głównie biskupi języka niemieckiego, proponowali aby przyjąć obecny stan rodzin i szukać dobra w tym co jest. „Taka propozycja jest dość ekwilibrystyczna, która nie powoduje ruchu wzrostu człowieka a raczej utwierdza ludzi w sytuacjach, w których się znajdują” – zaznaczył abp Hoser.

Podczas sesji popołudniowej 5 października wystąpiło 27 mówców, każdy po 3 minuty, którzy dzielili się doświadczeniami rodziny w ich krajach pochodzenia, z różnych części świata i obszarów kulturowych. W wolnej godzinie dyskusji wystąpiło 16 przedstawicieli Kościołów lokalnych. Mówiono też m.in. na temat metod dalszych prac synodu, zwłaszcza w małych grupach tzw. „circuli minores”.

6 października ojców synodalnych czeka kolejny cykl dyskusji na temat kondycji współczesnej rodziny.

Tygodnik Powszechny na Synod

W najbliższym numerze „Tygodnika Powszechnego” obszernie podejmujemy temat trwającego w Watykanie Synodu o rodzinie. Piotr Sikora pisze w temacie numeru: Synod nie ma, to też trzeba podkreślić, kompetencji rozstrzygania doktrynalnych kwestii – jest tylko głosem doradczym papieża. Ale trudno się dziwić, że Franciszek chce usłyszeć taki głos właśnie co do najtrudniejszych zagadnień. Naturalne jest zatem, że Synod mogą zdominować kontrowersyjne kwestie.

Najbardziej sporne wydają się trzy. Po pierwsze, czy możliwe byłoby dopuszczenie na jakichś warunkach do pełnego uczestnictwa w Eucharystii osób rozwiedzionych i żyjących w powtórnych związkach. Po drugie, czy można uznać, że także w związkach niebędących sakramentalnymi małżeństwami działa – choć w niepełny sposób – łaska małżeństwa, tj. czy i w nich głęboka relacja międzyludzka stanowi miejsce obecności Boga i ludzi pozostających w tym związku prowadzi do głębszej z Nim jedności. A wreszcie, czy można uznać, że do takich związków należą też trwałe i oparte na miłości relacje homoseksualne.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]