Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Synaj i Syjon

Synaj i Syjon

19.02.2018
Czyta się kilka minut
Przypomniałem ostatnio słowa proroka Natana, który uprzedził Dawida, że to nie on będzie budowniczym Świątyni, bo ma na rękach krew i życie swe połączył z wojną.
W

W kolejnej mowie prorok wieścił słowami Pana: „Gdy wypełnią się dni twoje i zaśniesz z ojcy twoimi, wzbudzę nasienie twoje po tobie (...) a umocnię królestwo jego. On zbuduje dom imieniowi memu, a Ja utwierdzę stolicę królestwa jego aż na wieki (...) I będzie utwierdzony dom twój, i królestwo twoje aż na wieki przed tobą, a stolica twoja będzie trwała aż na wieki” (2 Sm 7, 2-16).

Natan łączy przyszłość domu Dawida z trwaniem Świątyni. Dom Boga przetrwa Salomona, a panowanie rodu nie będzie miało końca. Przyszłość ludu Izraela została związana z plemieniem oraz państwem Judy i potomkami Dawida. Miłosierdzie i opieka Boga nigdy nie zostaną odjęte od tej rodziny (inaczej niż u Saula). Pada niezwykła obietnica. Zawiązano nowe przymierze podobne do tego z Abrahamem. Wiemy, kto będzie jego depozytariuszem.

Adaptację wieszczby Natana rozwinięto w Psalmie 89: „Postanowiłem...

3025

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]