Reklama

Symbole IV RP, czyli lista przebojów

Symbole IV RP, czyli lista przebojów

25.09.2007
Czyta się kilka minut
Tygodnik "Wprost" zamówił w ośrodku badawczym Pentor sondaż mający wskazać te spośród wydarzeń symbolizujących IV RP, które zdaniem Polaków zasługują na pozytywną ocenę. Wedle opublikowanych (w numerze 36/07) rezultatów największą ilość ocen pozytywnych (aż 73,6 proc.) uzyskało uruchomienie sądów 24-godzinnych, następne w kolejności były: spektakularne defilady w święta narodowe (64,8 proc.), powstanie CBA (60,1 proc.), usunięcie Andrzeja Leppera z rządu pod zarzutem związków korupcyjnych (57,1 proc.), wprowadzenie mundurków do szkół (54,8 proc.), dążenie do otwarcia archiwów IPN (54,5 proc.). Poniżej połowy pozytywnych ocen zdobyły m.in. takie wydarzenia jak: ostry spór z Trybunałem Konstytucyjnym (29,3 proc.), likwidacja WSI (26,3 proc.), spektakularne zatrzymanie dra Mirosława G. (21,5 proc.), nagrywanie rozmów między politykami (20,6 proc.), powołanie koalicji PiS-LPR--Samoobrona (17,4 proc.). Najmniej entuzjazmu (10,2 proc.) wzbudziła próba zmiany kanonu lektur szkolnych.
N

Nie jestem socjologiem, nie wiem, jaki jest stopień wiarygodności (albo niewiarygodności) sondażu zamówionego przez "Wprost". Tak samo, jak w przypadku wielu innych badań nastrojów społecznych, mam sporo wątpliwości i zastrzeżeń. Po pierwsze: pytanie zadane przez "Wprost" kryje w sobie tezę (czy nie lepiej byłoby spytać równolegle o pozytywną i negatywną ocenę wydarzeń?). Po drugie: tendencyjna jest prezentacja rezultatów, zwłaszcza w tych przypadkach, gdy liczba pozytywnych ocen była mniejsza niż 50 proc. (jeśli 30 proc. ocenia jakiś fakt pozytywnie, to 70 proc. ocenia go negatywnie albo nie ma wyrobionego zdania…). Po trzecie: nie ulega wątpliwości, że zamawiający sondaż działa w imieniu aktualnej władzy; że stara się dowieść, iż IV RP ma silne poparcie społeczne. Zresztą: nie warto otwierać drzwi, które już dawno są otwarte. Jak wiadomo, sondażowe pytania rzadko są...

2688

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]