Reklama

Sygnały z Brukseli

Sygnały z Brukseli

22.05.2006
Czyta się kilka minut
Zielone światło dla Słowenii, pomarańczowe dla Bułgarii i Rumunii oraz czerwone dla Litwy - w minionym tygodniu Komisja Europejska podjęła trzy decyzje, które mogą stać się początkiem odbudowy mocno osłabionej pozycji tego ciała.
Z

Zgoda Komisji na przystąpienie Słowenii do strefy euro od 1 stycznia 2007 r. nie zaskakuje. Sygnał ostrzegawczy dla Rumunii i Bułgarii jest również zrozumiały: w obliczu problemów ze spełnianiem kryteriów unijnych Komisja sięgnęła po jedyne narzędzie, które może zdyscyplinować tych dwóch kandydatów do Unii, czyli po datę ich wejścia (planowo ma to być 1 stycznia 2007 r.). Dziwi natomiast brak zgody dla przystąpienia Litwy do unii walutowej tylko dlatego, że w zeszłym miesiącu nie dochowała wszystkich kryteriów ekonomicznych, jakie muszą spełniać kraje należące do strefy euro (i to tylko o 0,1 punktu procentowego).

Jeżeli za formalizmem i dyscyplinowaniem członków stoi chęć egzekucji unijnych reguł, to trzeba temu przyklasnąć. Jeżeli jednak miałoby się okazać, że dotyczy to tylko nowych lub małych państw, byłby to niebezpieczny sygnał. Zamykając małej i...

2437

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]