Reklama

Świętość i biznes

Świętość i biznes

05.05.2006
Czyta się kilka minut
Mit o bajecznych bogactwach polskiego Kościoła odchodzi powoli do lamusa...
C

Coraz więcej biskupów publikuje roczne sprawozdania finansowe swoich diecezji, księża również zdają się uznawać konieczność przejrzystości kościelnych finansów. Wyniesione z PRL-u nawyki "podwójnej księgowości" są w stanie zaniku. Nikogo już nie dziwi ani nie gorszy to, że kościelne instytucje, np. Caritas, dysponują poważnymi sumami, a i same te instytucje, mając w cenie społeczne zaufanie, poddają się rygorom państwowych przepisów i godzą na kontrolę uprawnionych organów. Tym większym zgrzytem są afery finansowe z udziałem księży, jak w Elblągu, Gdańsku czy Lubinie. Afery wynikłe czasem z braku kompetencji, czasem z naiwności, ale czasem z poczucia bezkarności i złej woli.

Stary problem: Kościół i pieniądze... Jezus nigdy nie dotknął pieniędzy - zauważa Giovanni Papini w "Dziejach Jezusa". Jezus powiedział: "Pokażcie Mi monetę podatkową!". Przynieśli Mu...

3338

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]