Reklama

Świętość góry

Świętość góry

19.03.2018
Czyta się kilka minut
Psalm 24 otwiera niezwykła perspektywa kosmiczna. Świat powstał na wodach chaosu i trwa, póki Pan napełnia swoim duchem ziemię i tych, którzy na niej mieszkają.
C

Chwała Boga przenika całość istnienia. Powraca tu obraz Świątyni i Jerozolimy, usytuowanych na kamieniu węgielnym porządku natury. Miejsce, z którego padają pytania, jest święte. Któż więc może zostać na górę dopuszczony? Przez jaki rodzaj sprawdzianu musi przejść człowiek, by stanął na szczycie? „Kto wstąpi na górę Pana?”.

Nie wiemy, kto zadaje owe pytania. Kapłani, którzy nie zawsze słynęli z mądrości i etycznego postępowania? A może ci, którzy pragną dostąpić wtajemniczenia? Ale niezależnie, kto pyta, wiemy jedno: by dotrzeć na szczyt, trzeba spełnić najwyższe wymagania etyczne. Musi być to człowiek „niewinnych rąk i czystego serca”. Nie wolno mu przysięgać zdradliwie i skłaniać duszy ku marnościom.

Pytania te kierują się do całej zbiorowości, od której wymaga się szczególnego nastawienia ducha. Oczekuje się gotowości do szukania, wysiłku rozumienia, otwartości na...

2852

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]