Reklama

Święta na trudne czasy

Święta na trudne czasy

12.10.2010
Czyta się kilka minut
Mary MacKillop (1848-1909), australijska zakonnica, która walczyła z pedofilią w Kościele, zostanie kanonizowana 17 października. Uroczystość wyniesienia na ołtarze pierwszej australijskiej świętej, beatyfikowanej w 1995 r. założycielki Zgromadzenia Sióstr Józefitek, twórczyni szkół i opiekunki biednych, nabiera dzisiaj szczególnego znaczenia.
W

W 1870 r. biskup Adelajdy Laurence Sheil nałożył na MacKillop ekskomunikę. Media ujawniły właśnie, że jej powodem była nie tyle - jak ogłosił biskup - niesubordynacja zakonnicy, ile jej zaangażowanie przeciw skandalowi pedofilskiemu. Dzieci wykorzystywał seksualnie ks. Patrick Keating. Na skutek interwencji MacKillop został on wysłany do rodzinnej Irlandii jako "alkoholik". Przyjaciel księdza z zemsty lobbował u biskupa (skutecznie) za wykluczeniem zakonnicy z Kościoła. Bp Sheil później karę jednak cofnął jako niekanoniczną.Wątek ów w historii MacKillop ma dużą siłę rażenia - przypomina, że ofiary pedofilii potrzebują od Kościoła pomocy. Geoffrey Robinson, biskup pomocniczy Sydney w latach 1984-2004, przewodniczący komisji episkopatu do wyjaśniania przypadków nadużyć, odkrył wyparty z pamięci dramat własnego dzieciństwa, kiedy padł ofiarą pedofilii. Koszmar powrócił do niego...

1797

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]