Reklama

Świat do zwrotu

15.04.2008
Czyta się kilka minut
Potomkowie dawnych ziemian walczą nie tylko o zwrot utraconej własności, ale też o szacunek i zwykłe "przepraszam".
Z

Z tamtego świata Anny Rogowskiej zostało niewiele. Na piątym piętrze gierkowskiego bloku w Częstochowie stoi dębowa szafa z rzeźbionymi filarami, są oprawione w skórę książki, dwa krzesła i stół zakryty obrusem.

Ze świata Macieja Rudzińskiego - mieszka w krakowskiej kamienicy - zostało kilka obrazów (w tym namalowane przez Juliana Fałata), stare, oprawione w drewniane ramki fotografie rodziców, dwa foteliki, nocna szafka i XVIII-wieczna, zdobiona szafa.

Reszta została w pamięci.

Odyniec

Anna Rogowska (dziś 74 lata): - Z dzieciństwa w dworze pamiętam dużo bawiących się dzieci i wielki ogród z sadem, a w nim jabłonie - odmiana Cesarz Wilhelm - i orzechowce. Pamiętam też drylowanie wiśni i smażenie konfitur w specjalnej kadzi. A w piwnicach zapach poukładanych jabłek.

-...

14611

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]