Reklama

Suplement

Suplement

20.07.2003
Czyta się kilka minut
Trzynastoletni żydowski chłopiec na znak dojrzałości po raz pierwszy w życiu wywołany zostaje w synagodze do głośnego przeczytania fragmentu Tory. W tym roku dojrzałość osiągnął także Festiwal Kultury Żydowskiej. Może więc nadszedł czas na próbę podsumowania.
O

Okres heroiczny Festiwal ma już niewątpliwie za sobą. Mało kto dziś pamięta, że kiedy w 1990 roku wymyślony dwa lata wcześniej przez Janusza Makucha i Krzysztofa Gierata Festiwal po raz pierwszy wyszedł na ulice Krakowa, sprawa wcale nie wydawała się oczywista. Władze miasta (wraz z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych) ściągnęły siły policyjne z całego województwa w obawie przed zajściami antysemickimi. Do niczego takiego nie doszło ani wtedy, ani później, choć zdarzało się, że na festiwalowych plakatach ktoś doklejał banderolę z napisem „Odwołane”. 

Wielkim problemem była także reakcja świata żydowskiego, w którym powracało pytanie o moralne prawo do organizowania żydowskiego festiwalu na żydowskim cmentarzu - dla wielu Żydów Polska była przecież wyłącznie miejscem Zagłady. Takie głosy podnoszą się i dzisiaj, ale fakt, że jest ich coraz mniej, dobrze świadczy o Festiwalu. 

...
10201

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]