Reklama

Strome schody

Strome schody

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Przyszła do mnie rok temu, prosząc o chrzest. 21-letnia kobieta o chrześcijaństwie nie wiedziała dosłownie nic. Jeszcze mniej o Kościele. Stosunkowo łatwo przebrnęła przez pierwsze katechezy. Schody - dla niej i dla mnie - zaczęły się, gdy doszliśmy do tego, że chrześcijanie wierzą wprawdzie w jednego Boga, ale jest to Bóg w trzech Osobach. Dla niej, bo zaczęła postrzegać Boga jako kogoś, kogo nigdy nie obejmie rozumem, a wiara budowana na samej tylko wierze zaczęła jawić się jako zabieg retoryczny. Dla mnie, bo uświadomiłem sobie, że przecież sam jestem ochrzczony "w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego". Zapytałem siebie, co z tego wynika. I co dalej? Dalej?
D

Dla większości katolików chrzest to uroczystość, którą organizuje się, gdy przychodzi na świat dziecko. Jest w tym coś z rytów inicjacji do życia w społeczeństwie. Może rytuał nadania imienia. Przy okazji wypowiadane są jakieś tajemnicze słowa przypominające pacierz poranny. Znajoma Żydówka z Izraela, która kiedyś uczestniczyła jako widz w liturgii chrztu dziecka, przyrównała chrzest do rytu obrzezania. Z tą oczywiście różnicą, że chrzest nie jest tak bolesny. Nie zdawała sobie sprawy z bólu intelektualnego, jaki człowiek ochrzczony podejmuje później w swym życiu, aby zrozumieć, w co tak właściwie wierzy. Bo w gruncie rzeczy, mimo roszczenia silnej wiary, jest w nas ogromna przestrzeń wątpienia i niezrozumienia.

Czy Boga można zrozumieć? Przecież jest tak dalece inny, że każda próba zrozumienia graniczy z szaleństwem. Nie chodzi zresztą o to, by zrozumieć, co...

2403

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]