Ładowanie...
Straciliśmy już prawie 4 mld złotych z powodu kuriozalnego sporu rządu z Brukselą

Niewielu z nas jeszcze pamięta, że pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy miały służyć regeneracji państw UE po pandemii. W międzyczasie doszły kolejne zmartwienia, czyli wojna u naszych granic i kryzys energetyczny, a my wciąż nie zobaczyliśmy nawet małej części z przypadających Polsce 36 mld euro. I na razie niewiele wskazuje na to, że cokolwiek w tej kwestii się zmieni.
Ryzyko bez korzyści
Środki z KPO dzielą się na bezzwrotne granty oraz pożyczki. Według unijnych wytycznych 70 proc. funduszy z części grantowej powinno zostać zakontraktowanych do końca tego roku. Pozostałe 30 proc. – do końca przyszłego. Z tego powodu rząd zamierza rozdysponować granty oraz zacząć je wypłacać już teraz, licząc, że w końcu się dogada z Brukselą i otrzyma obiecane fundusze. Na razie plan jest taki, żeby finansowaniem projektów zajął się Polski Fundusz Rozwoju. W tym celu PFR odzyskuje...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]