Reklama

Starożytna marihuana

Starożytna marihuana

17.06.2019
Czyta się kilka minut
Konopie są jedną z najstarszych uprawianych roślin na terenie dzisiejszych Chin – już 4 tys. lat temu pozyskiwano z nich olej i włókna.
P

Początkowo używano jednak roślin o niewielkiej zawartości substancji psychoaktywnej THC, odpowiedzialnej za narkotyczne efekty marihuany. W najnowszym numerze „Science ­Advances” Meng Ren i współpracownicy przedstawili dowody na to, że 2,5 tys. lat temu konopie używano także w celach rytualnych podczas obrzędów pogrzebowych. Badacze odnaleźli ślady odmiany tej rośliny o wysokiej zawartości THC w drewnianych kadzielnicach na starożytnym cmentarzu Jirzankal w zachodnich Chinach. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]