Reklama

Stanisław od Jezusa i Maryi

Stanisław od Jezusa i Maryi

30.05.2016
Czyta się kilka minut
Kanonizacja ojca Papczyńskiego, po 249 latach procesu, każe na nowo spojrzeć na fascynującą historię założonego przezeń zakonu marianów.
Wizerunek bł. Stanisława Papczyńskiego, którego papież kanonizuje 5 czerwca 2016 r. Fot. www.stanislawpapczynski.org
O

O. STANISŁAW OD JEZUSA I MARYI PAPCZYŃSKI urodził się 18 maja 1631 r. w rodzinie chłopskiej w Podegrodziu k. Starego Sącza. Na chrzcie otrzymał imię Jan. Zmarł 17 września 1701 r. w Nowym Jeruzalem (dzisiejszej Górze Kalwarii) jako założyciel i przełożony generalny zakonu marianów.

W 1654 r. wstąpił do pijarów, święcenia kapłańskie otrzymał w 1661 r. Był wykładowcą retoryki, pisarzem, kaznodzieją i cenionym spowiednikiem. Wysoka asceza, wszechstronne wykształcenie filozoficzne i teologiczne zjednały mu szerokie uznanie wielu wybitnych osób, m.in. króla Jana III Sobieskiego i nuncjusza apostolskiego Antonia Pignatellego, późniejszego papieża Innocentego XII. Napisał podręcznik retoryki i kilka książek teologicznych.

W 1673 r. opuścił zakon pijarów i założył instytut zakonny księży marianów – „Zakon Najświętszej Maryi Panny pod wezwaniem Niepokalanego...

10183

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]