Reklama

Sprzeciw sumienia Józefa Reicha

Sprzeciw sumienia Józefa Reicha

06.05.2008
Czyta się kilka minut
Przypadek polskiego Żyda, wojskowego prawnika, który w 1950 r. odszedł na własną prośbę z komunistycznego sądownictwa, to kuriozalny przykład antysemickiej czystki. Generał Wojciech Jaruzelski prowadził ją w wojsku przez długie lata.
W

W budowaniu po 1945 r. nowego systemu znaczącą rolę odegrało sądownictwo wojskowe, a zwłaszcza istniejące w latach 1946-55 wojskowe sądy rejonowe. Wymierzone głównie we wrogów politycznych, dokonały wielu mordów sądowych. Wbrew nazwie, sądziły głównie cywilów: członków podziemnych organizacji z czasów wojny i powojennych, ludzi oskarżonych o "szeptany" sprzeciw wobec władzy, a także zwykłych bandytów (bandytyzm kwitł zwłaszcza na ziemiach poniemieckich). Skazały na śmierć co najmniej 3,5 tys. osób. 40 proc. wyroków wykonano. Do historii przeszły słowa, które jeden z sędziów skierował do prokuratora: "Dowodów nie ma, ale my sędziowie nie od Boga, i bez dowodów zasuniemy kaesa, jak trzeba". "Kaes" - to kara śmierci.

Uderza przy tym, że w sądach tych pracowało wielu prawników o dużym doświadczeniu, zdobytym jeszcze przed wojną. O wielu mówi się, że mieli "swój...

9873

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]