Reklama

open eyes economic summit 2019

Sprawy "teoretyczne" i sprawy "konkretne"

Sprawy "teoretyczne" i sprawy "konkretne"

13.11.2005
Czyta się kilka minut
Sporne dla Polaków i Niemców mogą być w najbliższym czasie nie tylko znane od lat kwestie dwustronne, ale także sprawy związane z obecnością Polski i Niemiec w Unii Europejskiej.
W

Wchodząc na imprezę wyborczą sztabu Lecha Kaczyńskiego w warszawskim Pałacu Kultury, byłem świadkiem sceny, która wydała mi się symboliczna. Otóż w holu Pałacu 103-letni kombatant wojny z 1920 roku, który ledwo się poruszał, został wsadzony na ruchomą platformę, aby mógł pokonać schody wiodące do Sali Marmurowej. Tam kotłował się już tłum zwolenników Kaczyńskiego. Zwycięstwo z weteranami (nie tylko tamtej wojny) w tle... Czy politycy rządzący dziś Polską mają pomysł tylko na to, jak odnieść się do dziedzictwa narodowego i do przeszłości, czy też posiadają równie udaną koncepcję budowy przyszłości?

I co dalej z sąsiedztwem polsko-niemieckim?

Chciałoby się wierzyć, że przyszły prezydent ze swoim często przywoływanym “instynktem państwowym" przywdzieje szaty dyplomaty, złagodzi styl wypowiedzi i w tym duchu będzie też oddziaływać na swe zaplecze...

5002

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]