Reklama

Sprawiedliwi w Sodomie?

Sprawiedliwi w Sodomie?

04.01.2006
Czyta się kilka minut
---ramka 403602|prawo|1---1. Oczywiście: historykowi literatury wolno nie cenić literatury współczesnej, pisarzowi wolno obrazić się na krytykę, wielkiemu krytykowi wolno sarkać na małą literaturę i słabych kolegów, czytelnikowi filozofów wolno uważać większość tego, co się dzisiaj pisze, za błahe i mało oryginalne. Inteligentowi wolno, a nawet wypada śmiać się z samego siebie; jest to jedno z ważniejszych znamion jego inteligenckości.
C

Co ciekawsze, żarliwemu badaczowi literatury wolno uznać, że zmarnował życie, zajmując się czymś duchowo nieproduktywnym. To przypadek Tomasza Burka, który w szkicu "Literatura, niepoważne zajęcie" wyznał: "ze strasznym zawstydzeniem spoglądam na określenie krytyk literacki, które figuruje przy moim nazwisku, bo mam świadomość, wierzcie lub nie, jakiejś szarlatanerii, którą uprawiałem przez prawie czterdzieści lat".

Oczywistość tych oczywistości nie ulega kwestii, ponieważ jednak nie mam się za głos zbiorowego sumienia czy wielkiego stratega krytyki współczesnej, lecz tylko za jednego z jej szeregowych pracowników, domokrążcę, co uważa, że popularyzacja czytania i literatury jest psim obowiązkiem każdego, kto ma ku temu okazję, to nie wypada mi próbować wykonywać swej roboty, zarazem spoufalając się jak najgorliwiej z otaczającym nas trywialnym żywiołem, a...

13397

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]