Reklama

Spotkanie na moście

Spotkanie na moście

02.10.2006
Czyta się kilka minut
Chcesz poznać jakieś miejsce nie ograniczając się do perspektywy przypadkowego turysty? Zanurz się w jego muzykę. Taka recepta coraz częściej przyświeca dokumentalistom. By wspomnieć choćby "Buena Vista Social Club Wima Wendersa czy "Brasilierinho Miki Kaurismäkiego. Tym razem wraz z Fatihem Akinem udajemy się w podróż do Stambułu.
J

Jedynie w powierzchownych panoramach zdołamy dostrzec najbardziej charakterystyczne atrybuty metropolii nad Bosforem. Mignie nam dumny meczet Sultanahmet czy niekończący się Most Bosforski. Fatiha Akina nie interesują ślady imperialnej świetności, ale przede wszystkim Stambuł dzisiejszy. Urodzony w Hamburgu niemiecki Turek zrobił swojej drugiej ojczyźnie prezent najlepszy z możliwych. Kiedy pośród urzędników w Brukseli, polityków i publicystów nowej Europy trwają debaty nad przyjęciem Turcji w unijne struktury, młody reżyser, laureat Złotego Niedźwiedzia na Berlinale i Europejskiej Nagrody Filmowej, tworzy portret miasta fascynującego i w pełni kosmopolitycznego. Tu właśnie chciałoby się wpadać na weekendy, korzystając z dobrodziejstwa tanich linii lotniczych. Tu chciałoby się szukać muzycznych inspiracji. Bo muzyka i miasto z filmu Akina to właściwie jedno: intrygujący...

5108

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]