Reklama

TP Historia - 85.Boniecki

Spór posoborowy: katalog rozbieżności

Spór posoborowy: katalog rozbieżności

03.02.2009
Czyta się kilka minut
Mimo upływu prawie pół wieku od zakończenia Soboru Watykańskiego II zmiany, jakie się dzięki niemu dokonały, wciąż budzą kontrowersje. Postanowiliśmy przyjrzeć się najważniejszym tematom, wokół których dyskutują publicyści, teologowie, a nawet kardynałowie oraz Papież.
S

Sobór jako taki

Zdaniem Benedykta XVI mamy do czynienia z konfliktem dwóch hermeneutyk stosowanych do interpretacji Vaticanum II: "hermeneutyki braku ciągłości i zerwania" i "hermeneutyki reformy, odnowy w ciągłości". Źródło problemów leży m.in. w naturze soborowych dokumentów, którym często brakuje jednoznaczności, co było skutkiem dążeń do zachowania konsensu.

Rozróżnia się cztery stanowiska w interpretacji Soboru. Radykalni tradycjonaliści twierdzą, że doszło do zerwania ciągłości między Kościołem soborowym i przedsoborowym. Soborowa "litera" i "duch" tworzą niejako nowy Kościół, oddzielony od wcześniejszego przepaścią; do Kościoła przeniknął grzech i błądzenie świata. Według progresistów Sobór dokonał radykalnego przełomu w życiu i doktrynie Kościoła, cezura jednak zawiera się nie w "literze", ale w "duchu";...

13678

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]