Reklama

Ładowanie...

Splątane piękno

07.11.2022
Czyta się kilka minut
FRANK WILCZEK, fizyk: Dzięki mechanice kwantowej, ogólnej teorii względności i ideom wchodzącym w skład modelu standardowego dziś naprawdę szczegółowo rozumiemy to, jak działa materia i czym właściwie ona jest.
JAMES LEYNSE / GETTY IMAGES
M

MICHAŁ GIKOWSKI: Zaskoczyły Pana nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Nobla z fizyki?

FRANK WILCZEK: Nie. Ponieważ jestem członkiem Akademii Szwedzkiej, miałem dostęp do pewnych informacji i wiedziałem, że ten moment się zbliża. Ale nie dziwię się też w szerszym sensie. Ten obszar fizyki i te konkretne wyniki były długo dyskutowane jako potencjalni kandydaci do nagrody.

Za co w zasadzie jest tegoroczna nagroda? Co to jest splątanie?

Splątanie to korelacja. Jeśli mamy parę butów, i ktoś z jakiegoś powodu wysyła lewego i prawego buta w pudełkach osobno do dwóch osób w odległych miejscach, to gdy osoba w lokalizacji A otwiera pudełko i widzi, że ma lewy but, można z całą pewnością przewidzieć, że gdy druga osoba otworzy pudełko w miejscu B, będzie miała w ręce prawy but. To jest splątanie. Buty są ze sobą związane, nie są od siebie niezależne...

10128

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]