Reklama

Solidarność

Solidarność

24.07.2005
Czyta się kilka minut
Bez Jana Pawła II i jego nauczania (zwłaszcza pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny) nie byłoby polskiego doświadczenia Solidarności. Ale i bez Sierpnia ’80, który uruchomił papieskie myślenie o etyce solidarności, ten pontyfikat wyglądałby zapewne nieco inaczej.
H

Historycy wydają się co do tego zgodni: ten papież na trwałe wprowadził pojęcie ,,solidarności" do nauki społecznej Kościoła. Co więcej: on je rozszerzył. I ,,zglobalizował".

A uczynił to, bo sam był solidarny. Mówią o tym jego słowa. Pokazują to jego gesty...

***

Była Wigilia 1981 r. W Polsce od kilku dni trwał stan wojenny. W odpowiedzi na apel podziemnych struktur ,,Solidarności" w oknach bardzo wielu polskich domów zapłonęły świece.

Tego samego dnia, o tej samej godzinie, świeca pojawiła się również w oknie pałacu apostolskiego na Watykanie. Osobiście postawił ją Papież.

Zapalone światło jako znak solidarności z cierpiącymi wielokrotnie jeszcze pojawi się w dziejach tego pontyfikatu. Pamiętam np. lampę oliwną postawioną w Bazylice Św. Piotra na zakończenie Dnia Modlitwy o...

3809

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]