Sobota w Licheniu? „Expressem Licheńskim”!

22 sierpnia rusza w pierwszy rejs autobus PKS na trasie Warszawa Zachodnia - Licheń Stary. Połączenie zostało uruchomione jako pierwsze w ramach projektu "Sanktuaria Polskie".

06.08.2009

Czyta się kilka minut

Pielgrzymi z Warszawy i okolic mogą wsiąść do luksusowego autobusu o 6:00 rano i po czterech godzinach podróży wysiąść w Licheniu, słynnym sanktuarium odwiedzanym rocznie przez ok. 2 miliony osób. Na miejscu mają siedem godzin, w czasie których można obejrzeć sanktuarium z przewodnikiem, wziąć udział w Mszy świętej lub posłuchać koncertu organowego. O 17 - powrót prosto do Warszawy.

Przedsiębiorstwo PKS uruchomiło połączenie we współpracy z sanktuarium w Licheniu. - Chodzi o pracę duchową. To po to zapraszamy ludzi. Cała struktura sanktuarium sprzyja temu, by znaleźć ciszę, skupienie, jak najwięcej skorzystać - mówi ks. Krzysztof Jędrzejewski z Lichenia. W autobusach podróżni otrzymają ulotki informacyjne ułatwiające zaplanowanie pobytu w sanktuarium. W czasie podróży można też będzie obejrzeć film o Licheniu.

Pomysł specjalnego połączenia z sanktuarium jest skierowany nie tylko do indywidualnych pielgrzymów, ale również do większych grup. Podczas gdy w parafii trzeba najpierw zorganizować odpowiednio dużą grupę, wynająć przewoźnika, wynegocjować cenę, to w czasie podróży PKS-em wystarcza potrzeba odwiedzenia sanktuarium - można jechać samemu, ale można w dziesięć i więcej osób.

Jak podkreśla dyrektor PKS Warszawa, Piotr Grzegorczyk, do Lichenia będą kursować klimatyzowane autobusy najwyższej klasy, a kierować nimi będą najlepsi z kierowców.

PKS ma także w planach kolejne trasy do polskich sanktuariów: do Łagiewnik, Gdańska, Gietrzwałdu i Świętej Lipki. Jak zwraca uwagę Marek Tobiasz z zaangażowanej w projekt Polskiej Organizacji Turystycznej, turystyka pielgrzymkowa to najstarszy rodzaj turystyki.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach dokumentalnych (np. „Zdobyć miasto” o Powstaniu Warszawskim). Autorka… więcej