Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Sobór Wszechprawosławny jednak zwołany

Sobór Wszechprawosławny jednak zwołany

20.06.2016
Czyta się kilka minut
Honorowy zwierzchnik prawosławia, ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I nie uległ presji Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i nie przełożył terminu Soboru Wszechprawosławnego.
R

Rozpoczął się on 19 czerwca, w prawosławną uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w katedrze w Heraklionie na Krecie. Uczestniczą w nim patriarchowie oraz delegacje dziesięciu autokefalicznych Kościołów prawosławnych: Patriarchaty Konstantynopolski, Aleksandryjski i Jerozolimski oraz Kościoły rumuński, serbski, cypryjski, grecki, polski, albański, Czech i Słowacji. Nie przybyły delegacje Kościołów: antiocheńskiego, bułgarskiego, gruzińskiego i rosyjskiego. Bułgarzy i Gruzini mieli zastrzeżenia co do ekumenicznego otwarcia Soboru. Patriarchat rosyjski – najliczniejszy, bo obejmujący ponad połowę z 300 mln prawosławnych, próbował przejąć inicjatywę i domagał się przełożenia Soboru na inny termin – pojawiły się także głosy, że powinien odbyć się on w Rosji.

Podczas Soboru omawianych jest sześć tematów dotyczących: autonomii kościelnej i sposobu jej ogłaszania; stosunków Kościołów z resztą świata chrześcijańskiego; znaczenia postu; diaspory prawosławnej; małżeństwa i przeszkód w zawieraniu go; oraz misji prawosławia we współczesnym świecie. Polskiej delegacji przewodniczy arcybiskup Sawa, metropolita warszawski i całej Polski. W sumie na Kretę przyjechało 170 biskupów prawosławnych. Podobnie jak na Soborze Watykańskim II, obradom przyglądają się obserwatorzy z innych Kościołów. Watykan reprezentuje kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

To nie w pełni reprezentatywne spotkanie ukazuje podział w światowym prawosławiu na część nastawioną bardziej reformatorsko (Patriarchat Konstantynopola oraz m.in. Kościoły rumuński, polski, czeski i słowacki) oraz konserwatywną (Kościoły bułgarski i gruziński). Najprawdopodobniej Bartłomiej I będzie chciał, by Sobór miał ciąg dalszy w postaci kolejnych sesji. Zależeć mu będzie, aby w następnych spotkaniach uczestniczyły Kościoły nieobecne na pierwszej sesji, dokumenty zredagowane teraz raczej nie będą zawierać radykalnych propozycji. Dlatego nie należy się spodziewać np. jakiegoś wyjątkowego otwarcia na ekumenizm. Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl zrobi natomiast wszystko, by pomniejszyć znaczenie tego Soboru. W dzień jego otwarcia wyraził przekonanie, że stanie się on krokiem dopiero przygotowującym prawomocny Święty i Wielki Sobór prawosławny. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]