Reklama

Śmierć w Nigerii

Śmierć w Nigerii

16.03.2010
Czyta się kilka minut
Mordują się nawzajem: muzułmanie i chrześcijanie, plemiona Fulani i Berom. Od początku roku w centralnej Nigerii zginęły już setki ludzi. U źródeł nienawiści leżą bieda i fatalna polityka nigeryjskich władz.
W

W wypalonych domostwach, jakich pełno w centrum Jos - półmilionowym mieście w środkowej Nigerii - trudno dostrzec nadzieję. Tam, gdzie jeszcze kilka miesięcy temu beztroskie tłumy gromadziły się wokół kolorowych sklepów, dziś pośród szaroczarnych pogorzelisk przemykają w pośpiechu pojedynczy ludzie. Między szkieletami zabudowań wraki samochodów. Upiorna cisza spowija gwarną niegdyś dzielnicę.

Była połowa stycznia 2010 r., gdy uderzyli na siebie tutejsi chrześcijanie i muzułmanie. Zginęło wtedy, jak się szacuje, ok. 550 ludzi. W minionym tygodniu drugie tyle straciło życie we wsiach otaczających miasto.

W Jos zapanowały strach i niepewność. Kto może, ucieka. W prowizorycznych obozach dla uchodźców, które powstały przy bazach wojskowych, na podwórkach kościołów i meczetów, zostali tylko ci, którzy nie wiedzą, dokąd mogliby uciec.

...
11659

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]