Reklama

Śmierć marzyciela

Śmierć marzyciela

03.10.2016
Czyta się kilka minut
Grzebiąc Szimona Peresa, pogrzebano zarazem marzenia o pokoju między Izraelczykami i Palestyńczykami. Próżno dziś w Izraelu szukać następcy tego wizjonera.
Szimon Peres z żoną Sonią Gelman w kibucu Alumot. Izrael, 1945 r. Fot. IDF / SIPA / EAST NEWS
K

Kto by pomyślał, że Szymona Perskiego, syna handlarza urodzonego 21 sierpnia 1923 r. w Wiszniewie, sztetlu w województwie nowogródzkim II RP, czeka tak świetlana przyszłość? Że zapach pomarańczy, przywiezionej pewnego dnia z Palestyny przez znajomego Żyda, rozbudzi zmysły małego Szymona tak bardzo, iż przywiąże go do idei Kraju miłością potężną i nierozerwalną?

Ale zanim ta miłość przekuje się w czyn, los będzie dla jego rodziny łaskawy. Ojciec Icchak, nie wiedząc przecież o nadchodzącej tragedii Holokaustu, ocali życie swoje, żony Sary oraz dzieci Szymona i Gerszona, emigrując z Polski do Palestyny na kilka lat przed II wojną światową.

W wieku zaledwie 30 lat – już nie Szymon Perski, lecz Szimon Peres – zostanie dyrektorem generalnym ministerstwa obrony w lewicowym rządzie młodziutkiego Izraela i odegra ważną rolę w budowaniu jego systemu bezpieczeństwa. Wcześniej niż...

7075

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]