Reklama

Smak życia

Smak życia

10.02.2009
Czyta się kilka minut
Nigdy nie jest za późno, by zobaczyć ośnieżony szczyt góry Fudżi. Nigdy też nie jest za późno, by nadrobić bezwiednie tracony czas.
J

Japonia zobaczona w filmie Doris Dörrie mówi do nas barwnym, acz niezrozumiałym szyfrem. Tak też postrzega ją Rudi Angermeier, uporządkowany bawarski urzędnik, który przyjeżdża do Kraju Kwitnącej Wiśni niejako w zastępstwie żony. Pani Angermeier nie zdążyła przed śmiercią zobaczyć nowej ojczyzny swego syna zaprzedanego japońskiej korporacji. Jej małżonek próbuje teraz spojrzeć na ten dziwny kraj jej oczami - z mieszaniną fascynacji i nieutulonej tęsknoty. Bowiem oglądając Japonię, widzi przede wszystkim swoją żonę - kogoś, z kim przeżył kilkadziesiąt lat, ale kogo tak naprawdę nie znał.

Nigdy nie jest za późno, by zobaczyć ośnieżony szczyt góry Fudżi. Nigdy też nie jest za późno, by nadrobić bezwiednie tracony czas. Z taką myślą pozostawia nas film niemieckiej reżyserki, w którym opowieść o egzotycznej podróży przeistacza się niepostrzeżenie w filmowe haiku...

4265

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]