Reklama

Smak życia

Smak życia

10.02.2009
Czyta się kilka minut
Nigdy nie jest za późno, by zobaczyć ośnieżony szczyt góry Fudżi. Nigdy też nie jest za późno, by nadrobić bezwiednie tracony czas.
J

Japonia zobaczona w filmie Doris Dörrie mówi do nas barwnym, acz niezrozumiałym szyfrem. Tak też postrzega ją Rudi Angermeier, uporządkowany bawarski urzędnik, który przyjeżdża do Kraju Kwitnącej Wiśni niejako w zastępstwie żony. Pani Angermeier nie zdążyła przed śmiercią zobaczyć nowej ojczyzny swego syna zaprzedanego japońskiej korporacji. Jej małżonek próbuje teraz spojrzeć na ten dziwny kraj jej oczami - z mieszaniną fascynacji i nieutulonej tęsknoty. Bowiem oglądając Japonię, widzi przede wszystkim swoją żonę - kogoś, z kim przeżył kilkadziesiąt lat, ale kogo tak naprawdę nie znał.

Nigdy nie jest za późno, by zobaczyć ośnieżony szczyt góry Fudżi. Nigdy też nie jest za późno, by nadrobić bezwiednie tracony czas. Z taką myślą pozostawia nas film niemieckiej reżyserki, w którym opowieść o egzotycznej podróży przeistacza się niepostrzeżenie w filmowe haiku...

4265

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]