Reklama

Słuchanie Słowa

Słuchanie Słowa

26.09.2016
Czyta się kilka minut
Czytaliśmy w ostatnim tygodniu podczas Eucharystii 8. rozdział Ewangelii według św. Łukasza. Jego pierwsza część jest poświęcona słuchaniu Słowa Bożego.
O

Otwiera ją przypowieść o siewcy oraz jej objaśnienie dokonane przez Jezusa na prośbę uczniów. W przeciwieństwie do wersji Mateuszowej Łukasz nie przytacza następnych przypowieści Pana (por. Mt 13); każe nam się za to zastanowić nad jakością naszego słuchania Słowa – czyni to w dwóch odsłonach.

Pierwszą z nich stanowi Jezusowy logion: „Nikt nie zapala lampy i nie przykrywa jej garncem ani nie stawia pod łóżkiem; lecz stawia na świeczniku, aby widzieli światło ci, którzy wchodzą (…). Uważajcie więc, jak słuchacie. Bo kto ma, temu będzie dane; a kto nie ma, temu zabiorą i to, co mu się wydaje, że ma” (Łk 8, 16-18).

Jezus chce nam powiedzieć, że Słowo od początku jest nam dawane także z myślą o innych – o tych, „którzy wchodzą”. Bóg – mówiąc do nas – chce nas „postawić na świeczniku”.

Nie, nie chodzi o nasze pchanie się na świecznik! Nie chodzi też o „oświecanie...

3099

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]