Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

29.06.2015
Czyta się kilka minut

„Chcę być wśród was świadkiem radości Ewangelii, przynosząc wam czułość i serdeczną miłość Boga, naszego Ojca, zwłaszcza Jego dzieciom najbardziej potrzebującym (…), ofiarom kultury odrzucenia” – powiedział papież w przesłaniu do mieszkańców Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju przed swoją pielgrzymką.
Papież przybywa do najuboższych krajów Ameryki Łacińskiej, kontynentu najsilniej naznaczonego współczesnym systemem neoliberalnej gospodarki. Polskie wyrażenie „kultura odrzucenia” nie oddaje w pełni ładunku hiszpańskiego zwrotu: „la cultura del descarte”. „Descartar” znaczy uznać coś lub kogoś za rzecz lub osobę całkowicie niepotrzebną, pozbyć się czegoś tak, jak pozbywamy się śmieci. Wyrażenie to, podobnie jak sformułowania „peryferie”, „szpital polowy” lub „pasterz o zapachu owiec”, jest typowe dla języka Franciszka. Pojawia się ono w adhortacji „Evangelii gaudium” i jest omawiane w encyklice „Laudato si”, najlepiej jednak zwrot ten wytłumaczył papież w wywiadzie udzielonym dla „La Vanguardia”. Papież wskazuje na dzieci, których obecna kultura się pozbywa, eliminując je już z łona matki; ludzi starych, gdyż nie są już produktywni, i młodych, którzy nie mogą znaleźć pracy. „Z pieniądza uczyniliśmy bożka i grzeszymy bałwochwalstwem. Dzisiejszy system ekonomiczny służy wąskiej grupie uprzywilejowanych, a eksploatuje miliony. Tych zaś, którzy są nieproduktywni, eliminuje”.
Nasz stosunek do tych, których świat odrzuca – imigrantów z Afryki, żebraków z ulicy, pijaków z Dworca Centralnego lub czekających na darmową zupę do jadłodajni – jest najlepszym sprawdzianem stanu naszego sumienia. ©

O. KASPER KAPROŃ, były misjonarz w Boliwii

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]