Reklama

Ładowanie...

Skok w nieznane

30.06.2009
Czyta się kilka minut
Ahmadinedżad musi się obawiać nie tyle powtórki z kolorowych rewolucji, co powtórki z najnowszej historii Polski. Nie wiadomo tylko, czy jesteśmy na etapie roku 1956, 1970, 1980, czy 1989.
D

Dobiega końca pierwszy etap niedoszłej irańskiej kolorowej rewolucji. 12 czerwca odbyły się w Iranie wybory prezydenckie, które - zgodnie z oficjalnymi wynikami - wygrał z wynikiem 62,63 proc. urzędujący prezydent Mahmud Ahmadinedżad. Jego główny przeciwnik, reprezentujący siły umiarkowane Mir-Hosejn Mousawi, uzyskał 33,75 proc. głosów. Wyniki wyborów wywołały masowe protesty: zarzucono władzom fałszerstwa na ogromną skalę (część sondaży dawała Mousawiemu nawet 57 proc. w pierwszej turze; frekwencja w niektórych okręgach przekroczyła 100 proc. itp.). W Teheranie i innych głównych miastach w kolejnych tygodniach protestowało ok. miliona przeciwników urzędującego prezydenta, domagając się powtórzenia wyborów. W starciach między protestującymi a siłami porządkowymi zginęło przynajmniej 12 demonstrantów (niektóre szacunki mówią nawet o 150 ofiarach), zatrzymano kilkaset osób....

9171

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]