Reklama

Skażona Japonia

Skażona Japonia

29.03.2011
Czyta się kilka minut
Od 11 marca wszystko jest inaczej. Ludzie nie wiedzą: jak reagować, komu wierzyć? Amorficzność zagrożenia sprzyja irracjonalnym zachowaniom - takim jak eksodus obcokrajowców z Tokio: niektórzy z dnia na dzień rzucali pracę i wsiadali w samolot. Japończycy nie mają tej możliwości. Muszą tu zostać i żyć, w nieustannej niepewności, na psychicznej krawędzi.
O

Oto jak wygląda główne wydanie wiadomości japońskiej telewizji publicznej, niecałe trzy tygodnie po trzęsieniu ziemi. W studio, na pierwszym planie, wielka makieta elektrowni atomowej w Fukushimie. Przygotowana z japońskim pietyzmem: są zgliszcza, nadpalone ściany budynków. Są nawet modele wozów strażackich.

Czy można się wykąpać?

W wiadomościach, co oczywiste, najpierw idzie więc materiał o dzisiejszych wydarzeniach w elektrowni. Akurat trzech robotników zostało napromieniowanych, więc odwieziono ich do szpitala, a prace na miejscu wstrzymano. Perspektywa naprawy układu chłodzącego reaktory jest wciąż odległa. Reaktory i zużyte pręty z paliwem radioaktywnym trzeba stale polewać wodą z węży strażackich. Ryzyko wycieku radioaktywnego jest ciągle duże, dawki napromieniowania wokół elektrowni wielokrotnie wyższe od...

14317

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]